Podcast: Download
Subscribe: RSS
Hős kozmonauta és fázós vadászgépek, akadémiai Colin Firth, cégérték-tippelő játék, bacon a tankban és Gáspár kedvenc szemüvegcége, Portland Seattle Broadwayje, Windows Phone temetés és Project Ara, mint hadieszköz, írógép-szimulátor és a vajazókés-innováció feleslegessége.
Lesz bővebb jegyzetelés is.
valamivel később
Szombat este van kedves hallgatók, tökéletes időpont egy jó kis adásnaplóhoz. Hálás lennék egy sörért fénypost amúgy.
Az űr messze nem a legvégső határ, úgy tűnik. Már ott tartunk, hogy orosz űrhajósok kézzel dobálják ki a műholdakat. Aki nem hiszi, nézze meg.
Aztán az orosz Szu-34-esek az Északi-sark felett tettek egy fordulót. Nyilván menőzés, illetve lándzsarázás, de annak legalább érdekes. Korábban dobtak le ejtőernyősöket is. Ne kérdezzétek, miért.
Eddig volt az űr. Most pedig jön Feri be nem jövős jóslata.
“Heti kedvencem az Erdős-Bacon szám, illetve az erről forgatni kívánt dokumentumfilm, ami, ha jól látom, nem fogja megcsinálni a Kickstarter kampányát, de hátha mégis, de azért az, hogy Natalie Portmannek 7 ez a száma, illetve Colin Firthnek is (utóbbi érdekesebb), az azért mégis milyen menő…”
Merthogy a filmre összejött a 40k dollár. Forgathatják. További erdősiáda:
És az emlegetett gyerekkönyv: Debora Hiligman - A fiú, aki imádta a matekot
Végül inkább biznisz, mint matek, a Valleyball a startupok fantasy fociligája. És itt belengettük kicsit Marc Andreesen megmondását a találmányokról.
Faszságok rovat
866 év múlva jó eséllyel ütközik a Föld egy aszteroidával. Save the date, ahogy mondani szokás.
Elkészült a világ első baconhajtású motorja. Nem olcsó vele motorozni, de legalább drága. És persze sültszalonna szagot áraszt amerre jár.
Van vetített smink. Még nem világos, hogy mire is jó, de van. Az meg persze érdekes, hogy milyen pontosan lehet arcot trackelni mainapság.
Itt gyorsan szóba is került Gáspár szemüvege, a Warby Parker. Aztán az IBM 5in5 jövőjóslatai. Aztán a XOXO feszt. Végül pedig a portlandi uniciklis skótdudás dartvéder.
Mobiltelefon
A HWSW eltemette a Microsoft telefonját. Emléke örökké.
A DARPA viszont ezerrel ráizgult a Project Arára. Végre lehet majd gyilkosrobotot, atombombát, geigermüller számlálót meg Humveet rakni a telefonra.
Itt fogyott el az adásidő
Kelt megoldottam a számítógép mobillal való távirányítását. A megoldás neve: Unified Remote.
Feri még a cikk olvasása közben felrakta Tom Hanks szövegszerkesztőjét a Hanx Writert.
Gáspárra pedig ráoktrojáltuk a vajazókés innovációját utolsó linkként. Itt még piszoksokat beszéltünk a vajról.
A Masat az első Vega rakétával ment fel, több hasonló, kis költségvetésű műholddal. Illetve a legnagyobb műhold ott a LARES volt, de az se tűnik nagyon drágának. Szóval az gyakorlatilag egy rakétateszt volt, csak “mégse menjen üresen”. Még pár évvel a pályára állítás előtt amúgy indiai rakétákról gondolkoztak (voltam egy előadásukon), gondolom ott meg valami olyasmi lehet, hogy egy “nagy” műhold, és ahová még fér, cubesat-ok.
Ha már vajazókés, akkor itt a tortavágás tudománya by brit tudósok :D
http://youtu.be/wBU9N35ZHIw
Azért van egy óvatos genyóság abban hogy pörgetve dobta el a műholdat… (abban a felszerelésben benne van hogy absz. nem szándékosan…) Tényleg, ezeket hogyan stabilizálják?
Általános válaszom nincsen, azt viszont tudom, hogy a Masat-1-be szereltek egy kísérleti elektromágneses stabilizátort: http://www.origo.hu/techbazis/hightech/20120229-ha5masat-jelentkezik-a-magyar-muhold-kovetoallomasan-jartunk.html Amikor anno interjúztam velük, akkor még csak készültek a tesztjére, így nem tudom milyen eredményeket értek el. De ebben a 10x10x10 centis méretben is lehet stabilizálni.
Hogy erre nem gondoltam! #headslap Pedig mennyire egyértelmű! Nincs mozgó alkatrész, és a napelemekkel lehet mágneses mezőt generálni ami kölcsönhatásba tud lépni a földével! Ilyen kis méretben gondolom elég jól is működhet, mert kis tömeget kell mozgatni vele.
Mármint napelem->elektromosság->mágneses tér
Hol van Gazs megigert szemuveges fotoja ?