#211. Press Play on Tape adás

Jó-e a Ready Player One, a VOYO, a Tesla Model 3 és a Facebook? Elkelt a Flickr, kijött az új Snap Spectacles, megőrült a Synology Support, már megint egy moduláris mobil, lapraszerelt teherautó, elektroszemét használt kocsiban csempészve, publikus pornómód és a konyha használata.

Ferenc megnézte a Ready Player One-t, de volt benne annyi önuralom, hogy csak azt mondja el, amit én anno a Nonstop rádió rockzenei kívánságműsorában, szóval hogy küldené mindenkinek, aki szereti. (Zárójel: baromi nagy volt ám annó a kívánságműsor. Az elérhető email után, a tömeges mp3warez előtt voltunk. Daliás idők. Valahol még megvan a rádióból felvett első Apocalyptica albumom.)

Aztán dettó Ferenc volt az az ember, akihez megérkezett a Voyo I8 Plus kínai tablet, ami műanyagba öntött iparihulladék. Nagy költőnk, Arany János Tengeri-hántás című versében az ilyen műszaki eszközökről (is) írta, hogy

Ne tegyétek, ti leányok!

Handrás Tesla 3-at tesztel Amerikában, amelynek folyományaként Ferenc egy kicsit beleszeret a Tesla 3-ba. Ebből következőleg pedig nem nagyon beszélünk arról, hogy a cég amúgy hogyan teljesít.

Pedig lassan egy Grisham regény van a sztoriban. És ha már Grisham, ti kedves hallgatók, mit vesztek a reptéri könyvesboltban, ha rájöttök, hogy nem hoztatok magatokkal könyvet?

Facebook

Aranyszájú szent Mark, aki épp a GDPR-t próbálja kiénekelni az európai szabályozók szájából fejlesztői konferenciát tart. Bejelentettek egy csomó dolgot, ami közül vagy kettő minket is felizgatott. Az egyik ilyen az újraszabott Messenger app, amiből az ígéretek szerint a jövőben kiszerelik a beleszerelődött vackokat. Vagy legalább rajzolnak neki egy olyan felhasználói felületet, ami nem fog fájni. A másik aktualitás, hogy jön az Oculus Go, a gép és számítógép nélkül használható VR-szemüveg. Akkuilag ugyan még gyenge, két-két és fél órát bír, attól függően, hogy játékra vagy filmnézésre használjuk, de menőnek menő.

Emellett Mark megígérte még a múlt végső eltörlését (Clear History), meg hogy semmik vagyunk és minden leszünk, de erre térjünk vissza akkor, ha valóra válik.

Kofavizit

Elkelt a Flickr, ahol a képeimet tartom, és hálistennek szakmai befektető, a fotótárhelységből pénzt is csináló SmugMug vette meg. Ahogy öregszem, egyre jobban szeretem azokat a cégeket, amik rejtélyes pénzcsináló manőverek helyett előfizetésből élnek.

Kijött az új, karcsúbb, gyorsabb, fotózni is tudó Snap Spectacles. Nehéz megmondani, hogyan nem fognak ezzel óriásit bukni.

A hét műtárgya

Ferenc öreg NAS-a alkalmatlanná vált a torrentezésre. Nem érkezik rá frissítés, viszont a régi szoftvert lassan kitiltjék mindenhonnan. Az egyik megoldás a vas megpatkolása egy új Transmissionnel - elvitte egy hétvégém, én ezt választottam - a másik egy új NAS vásárlása vagy építése. Feri az utóbbira gondolt, de ahogy kiszámoltuk egy új Raspberry Pi 3-as árát, SD-kártyástul, tápostul, külső vinyóstul, az jött ki, hogy egy belépőszintű NAS valószínűleg olcsóbb.

Aki mégis nekiugrana, annak itt egy remek leírás.

Áramkör rovat

Bebukóban lévő annyira moduláris, hogy neked kell összeforranasztani típusú telefon Kickstarter. Az kiderül a Kite kampányából, hogy jót akartak, kedzésnek ez azért jó.

A Shell támogatásával készül lapra szerelhető, 12 óra alatt összepattintható teherautó a katasztrófa sújtotta területekre. A neve: OX.

Aljas módon, titokban exportálunk e-szemetet Afrikába. Restellkedjünk.

Világrend

Végül helyreraktuk, hogy a privacy funkciók nem teljesen úgy működnek, ahogy a felhasználók képzelik. Aki a munkahelyén akar pornót nézni, az legalább egy VPN-t röffentsen be.

A konyha pedig egy multifunkciós hely lett, nem csak főzünk ott.

“A kutatás arra is rámutat, hogy napjainkban már nem csak főzésre használjuk konyhánkat. Európában ötből legalább egy fő végez tornagyakorlatokat heti rendszerességgel ebben a helyiségben, a legtöbben Lengyelországban (a megkérdezettek 42 százaléka) és Hollandiában (a megkérdezettek 37 százaléka), míg az Egyesült Királyságban csak a felnőttek 12 százaléka tornázik itt. Emellett a megkérdezettek 25 százaléka irodának is használja a konyháját, ami gyakran nappaliként is funkcionál: az emberek csaknem fele, 46 százaléka tölti szabadidejét olvasással, tévézéssel vagy játékkal a konyhában, míg 36 százalékuk innen intézi mindennapi ügyeit is. A Dél-Európában élő emberek közel háromnegyede (73 százalék) olvas vagy néz tévét a konyhájában, míg a németek csupán 45 százaléka teszi ezt havi rendszerességgel.”

12 thoughts on “#211. Press Play on Tape adás

  1. trf

    Mediaszerverkent otthon egy passzivhutos N3050 alapu gepet raktam ossze. Halk, olcso, minimalis a fogyasztasa, kicsi, es rugalmasabban bovitheto es univerzalisabb mint egy NAS. Nalam az OS Ubuntu, ezen fut egy deluge torrent kliens, ami automatizaltan fut plusz egy openVPN segit az anonimitas fenntartasaban.

  2. trf

    A DNS szerver logjain keresztul monitorozhato a webforgalom, tok mindegy hogy hasznalsz-e inkognito ablakot vagy sem, a ceges vagy ISP rendszergazda fogja latni az altalad latogatott oldalakat. A konkret URL-t nem, de tudja majd hogy pl a youtube-on maszkaltal delutan 2 es 4 kozott tehat sanszos hogy egesz delutan videoztal a munka helyett, mehetsz a HR-re. Vallalati kornyezetben nem igazan adott a DNS szerver valasztasanak szabadsaga, a tobbieknek ajanlom a rapidfire DNSet, allitolag nem monitorozzak es gyors is.(1.1.1.1)

  3. maganvelemeny:

    Nehogy rapsit vegyel torrentkliensnek, abszolut (abszolut.) alkalmatlan ra. Az ethernet portja az usb vezerlore van kotve, igy az osszes forgalom a szar USB-protokollon at halad, de ennel nagyobb baj, hogy a raspik vezerlojeben van egy bug, amitol a gep veletlenszeru idopontokban kifagy: https://prohardver.hu/tema/raspberry_pi/keres.php?type=-&stext=usb+bug&submit=

    Nekem 3 darab(!) raspim van itthon (1b-512, 0, 0w modellek), mindegyik a fiokban van. Az 3 gep ossz valos, hasznos mukodesi ideje 100 ora alatt van! Pedig legutobb 3 hete(!) probaltam a 0w-met beallitani webszervernek, ami a sajat kis apro scriptjeimet szolgalja ki (gyakorlatilag csak en nezem, tehat ugy kell erteni a “webszerver” szot!), 2 nap utan le is allt a gep, mert korrupt lett az sd kartya. Emiatt abszolut alkalmatlan linux futtatasara a raspi, max valami read-only IOT oprendszerrel mukodhet.

    Probaltam en mar Kodival (openelec) is hasznalni, abbol is inkabb Amazon Fire TV Stick lett..

    Ennek ellenere ha szopni akarsz, mivel nekem most lett elegem, elado a fent emlitett gepek mindenfele kiegeszitokkel (hutoborda, infra port, dupont kabel, stb) mondjuk fel aron (Ujpest).

    De vegyel inkabb egy Asrock Beebox J3455-ot, ahogy en is tettem. (torrent, ftp, samba, nas, webszerver, ssh szerver, backup) Egy raspi sunyin dragara jon ki mire osszerakod.

    1. pohlyferenc

      Köszi, moli, hallgatok rád, nem próbálkozom raspival. Az Asrock persze menő, de hát feleennyiért kapok vadiúj Synologyt (115j), mellédugok egy USB-s HDD-t bakcupnak és ki van szolgálva minden igényem. Nem mondom, hogy kompromisszum-mentes, de a lényeget (médiafájlok beszerzése és kiszolgálása, fényképek-videók lokális tárolása, backup) megoldja.

        1. pohlyferenc

          Kétféle módon is lehet: egyrészt az enyém DS110j, 8 éves, és már nincs rá friss kliens semmiből. Másrészt az a tracker site-ok döntése, hogy kitiltanak-e egy adott klienst vagy sem - lehet, hogy te másikat használsz, mint én.

          1. Javorek Dénes

            Synology 115j-m van, azzal már szépen megy az nCore :D Filmekhez Plex, fényképekhez PhotoStation. Viszont azt hozzá kell tenni, hogy 115j sem gyors, sőt kifejezetten lassú, főleg a felület. De ha (egy átlagosan hosszú) 10Gb-nél nagyobb akkor már az is akadgat. Én nem bántam meg hogy ezt vettem, RPI helyett. Ha van valami specifikus kérdésed, akkor várom szeretettel :)

    2. Hú ez tök érdekes. A sunyin drágával egyetértek, az tényleg a dolognak a természete. De nekem nullahuszonnégyben megy egy kodis dobozom, most éppen egy Raspi 3-assal, mert elkapott a tuningolhatnék és kicseréltem a korábbi kettest, és egy kézen meg tudom számolni hányszor fagyott kővé. Anekdotikus persze a dolog, de izgalmas, hogy ennyire eltérő élményünk van.

    3. Mindenki téved :)

      Igen eltérő tapasztalat: egy darab Rasberry Pi 3B fut végtelen ideje, mint torrent kliens (ennek a modellnek a limitációja a 100 Mbit/s), Plex és Samba szerver és Pihole. Az SD kártya kiégést elég egyszerűen el lehet kerülni: csak a szükséges frissítések települnek és a Plex meg torrent mindent egy USB harddrivera ment. Természetesen a Plex szerver nem fog tudni konvertálni, de általában az mkv fájlokban tárolt mp4, mp5-öt mindent elvisz natívan (Chromecast, tabletek). Ami meg nem mp4 azt meg a Handbrake átkonvertálja.

  4. kimaradt: az Asrock Beebox J3455-ben van alaplapra forrasztott 32GB emmc amire mehet az oprendszer, vagyis nem kell bele ssd, mehet bele a hdd.

  5. bjames

    Kedves Ferenc, NAS pótlónak én tudom ajánlani az alábbi Xiaomi routert egy usb 3-as külsö merevlemezzel: https://logout.hu/bejegyzes/szoszo94/xiaomi_mi_router_3g_padavanra_fel.html

    Ha torrent kliens is kell rá, akkor le kell cserélni a rajta lévő kínai rendszert, amit egyébként is ajánlott megtenni. Én az itt is említett padavan-t raktam fel. Nagyon szuper, így már sokat tud, s gyors. Samba szerverként R/W - 100/30 MB/sec Torrent 6 MB/sec körül tölt Én DLNA-nak csak audio fájlokat osztok meg, a filmeket sambával osztom meg. Stabil, és ami a legjobb az egészben, a gearbesten olykor leakciózzák 40$-ra, s így tréfamentesen bejön az országba. Több hete használom, teljes megelégedéssel :)

Kommentszekció