Podcast: Download
Subscribe: RSS
Új nevek az Indexnél, propaganda-e a Szabad Európa Rádió, jön-e Magyarországra és miért fejezik le az amerikai irányító ügynökségét, Tim Wu a TikTok betiltásáról, Wacom Bamboo Slate, Amazfit GTS, Earfun Air, Teams vs Classroom, korona gyorsteszt és spanyol riadó, Adobe és Canon fotótörlés, szép szerszámok, valamint a WV "199 398 500 A" gyári számának titka.
Feltűntek új nevek az Index körül. Köztük olyanok is, akiket nehéz lenne NER-es elhajlással megvádolni. Meg az adás felvétele óta olyan is, aki korábban a Mandiner főszerkesztője volt. (Nagy zárójel: a régi Mandineren jelentek meg fontos cikkek. Például A féltudású magyar elit párjaként is olvasható Tanévnyitó beszéd.) Ettől még Balog Ákos Gergelynek nem örülünk, mert hát csak gondozta az orbanviktor.hu-t is, az meg tán csak bizalmi állás.
Aztán hamarosan indul a magyar Szabad Európa, amiről még csak pletykák szállonganak, hogy kik fogják csinálni. Régen a SZER a nyugati demokrácia volt a kommunista Magyarországon. Azóta annyit változott a helyzet, hogy az Egyesült Államok a legjobb indulattal is kettészakadt és momentán a furcsábbik csapat vezeti. Ezt a csapat pedig elkezdte erősen átvenni az irányítást a U.S. Agency for Global Media felett, amely az amerikai kormány külföldi médiás dolgait finanszírozza. (Az emlegetett mamutos anyag.)
Ez volt az a pillanat, ahol megint belekeveredtünk abba, hogy ha egy állam a saját jól felfogott érdekeit előbbre lendítendő médiát üzemeltet, akkor az propaganda-e. Illetve hogy ha nem is propaganda, nevezhetjük-e puha hatalomgyakorlásnak. Mert a médiát csak hatalmi ágként szokás kezelni. Nem azért van az Index a kormány begyében, mert annyira vékony lenne a honatyák arcán a bőr, hanem mert egy-egy felderített disznóság visszaüt rájuk. Oda már nem jutottunk el igazán mélyen, hogy a pénz biztosítása ügyekre - ld. Norvég Alap - az minek számít. (Nagy és nem lényegtelen zárójel: persze nemzeti szuverenitással többnyire a különösen vacak országok szeretnek takarózni, amitől érvként valid marad.)
Tiktakk
Tim Wu internetjogász írt egy jó véleménycikket a Tiktokról, illetve arról, hogy bár Donald Trump egy úri tök, lehet érveket sorakoztatni amellett, hogy miért kell és lehet kitiltani a Tiktokot az amerikai internetről. Röviden: feléjük lejt a pálya. Kínában nem versenyezhetnek az amerikai cégek, ki vannak tiltva. Ehhez képest lúzerség beengedni minden kínai appot/szolgáltatást az amerikai piacra.
Sajátélmény
Kelt Wacom Bamboo Slate-t vett a Jófogásról. Ez egy olyan jószág, amit kézírás digitalizálásra terveztek és csak arra. Lehet rajta rajzolgatni, de csak annyira, amennyire tollal egy jegyzetfüzetbe. És bármilyen jegyzetfüzettel működik.
Ferenc ekézte egy jó öt percet az Amazfit GTS-t, ami ugyan órának még csak-csak működik, viszont mihelyt a hivatalos appok és fan appok közé bekeveredünk, szörnyűségeket kell átélni. Egyszerűen rossz a UX-e, amitől pedig nem jó használni.
Ebben hasonlít az Earfun Air TWS fülesre. Az sem szól rosszul, de a kezelése az már borzalom. Persze a végére oda lyukadunk ki, hogy Ferencnek egy Apple AirPodsra lenne szüksége, de az 60-100 ezer forintba kerül. Ennyi pénzért pedig már adnak szép dolgokat is.
Itt hangzott el az a kérdés is, hogy esetleg nem a YouTube-e az új teleshop. (Súgunk: de.)
Koronahelyzet
Ferenc barátkozik a Microsoft Teams-zel, mert a gyerekek új iskolájában az a csoportmunka szolúsön. (Az előző mondat disztópia, jól érzitek.) Közben a Google is készül arra, hogy az iskolákban erősödhet.
Közben beszéltünk arról, hogy a tudomány működését látjuk a gyakorlatban. Ez pedig azt jelenti, hogy idő és megcáfolt feltevések kellenek ahhoz, hogy előre lépjünk. A gyorsteszt is akkor megoldás, ha nem ad túl sok hamis negatívot. Mit ad isten, ezt is kipróbálták helyettünk az Egyesült Államokban, ott az Abbott-féle teszt nyugtatott meg túl sok fertőzött embert, hogy nem is azok.
Hát hogy lesz így iskolás évkezdés? (Leginkább sehogy.)
Adatvesztés
A Canon és az Adobe is elhagyott jelentősebb mennyiségű ügyféladatot, fotókat. A Canon esete különösen kínos, ott a vacakul megtervezett rendszer a biztonsági mentést írta felül üres adatokkal. Ilyenkor mindig felmerül az a kérdés, hogy kire bízzuk rá az adatainkat, jól tesszük-e és hogyan tudunk magunk is vigyázni rájuk. A tanulság meg kábé az, hogy nem spórolható meg a biztonsági mentésről való gondolkodás.
Szép tárgyak
Innentől már csak felsorolás jelleggel. MetMo csavarkulcs és mindenmás.
Spinner Drive csavarhúzó, ami szép is, mint egy régi sci-fi űrhajó, meg tán jó is. De szebb, mint jó, az biztos.
És végül egy alkatérész: a gyári számmal rendelkező VW kolbász.
Nagyon érdekes hallgatni Ferenc fülhallgatókálváriáját, én körülbelül fél-egy éve vásároltam be ötezer forintért egy Xiaomi Mi Airdots-ot, épp az alacsony ára és a márkája miatt, és azóta vígan hallgatok vele zenéket, podcasteket, hangoskönyveket, semmi probléma nem adódott vele, és ha bármikor lecserélném, az szerintem azért lesz, mert kezd benne fáradni az akkumulátor. Benne van a pakliban, hogy az én igényeim csapdossák az asztallábat, de nincs is késztetés, hogy ennél jobbra lenne szükségem.
Ugyan messze van attól, amit Ferenc szeretne, de szerintem a legjobban ábrázolva az elérhető adatok covidról az angol wikipedián vannak: https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Hungary#Graph_charts Nyilván messze van a tokéletestől, de még mindig jobb, mint a 3 bekezdéses cikkek 1 napi adatról amit több online mediumban is látok.
Úúúú, ez teljesen szuper, ez tényleg az eddigi legjobb. Kösz a tippet!!
Amazfit GTS #sajátélmény: lefutok 10k-t, az Amazfit app (ami két napja már Zepp, wtf) precíz módon kiírja, hogy átlagtempóm 6 perc per kilométer meg az apró, majd átküldi Stravára, hogy imhol, a fiatalember lefutott 10k-t másfél perc alatt, átlagtempója 11 sec/km. Egyebekben én a saját részemről elégedett vagyok vele (igaz semmi extra dologra nem használom), de a futásaimat inkább továbbra is a Garminnal trekkelem. True wireless füles: nemrég rendeltem egy Urbanears Lumát, egyelőre nagyon elégedett vagyok vele, igaz headsetként nem nagyon használom, csak zenére/podcastra.