#332. A tetőn dolgoznak adás

Szerencsepénz a hajtóműbe, Hosszú Menetelés 5B visszapattanása, etikus elefántcsont, a Gates-válás háttere, avagy gonoszak-e a gazdagok, illetve pszichopaták-e a C-level főnik, Frost vs Nixon, AOL előfizetők és a létező Yahoo, precíziós parkolás, önvezető zsugorodás, társadalmi mobilitás Kádár alatt és ma, a Basecamp hibás cégkultúrája.

Vannak azok a természetfilmek, amikben macskafélék vadásznak. Egy magasan lévő ágról vetik rá magukat a zsákmányállatra, vagy odarohannak a madársereg közepébe, és megpóróbálják lecsapni a vacsorát. Na így ütött minket ki a munka múlt héten.

De visszatértünk, nem evett meg minket ez a nagyon nagyon kicsi és rendkívül cuki macska.

Nem szoktunk hét hülyéje díjat osztani, bár lehetne, de ezen a héten került egy olyan hír, aminek a főszereplője megérdemelni. Ő az az utas, aki egy pár szerencsepénzt dobott a repülő hajtóművébe, hogy sikeres legyen az út. Nem lövünk le nagy poént, ha eláruljuk, hogy a hajtóművet cserélni kellett, a figurát nem dicsérték meg. Kérdés: mit raknátok ki a repterekre, hogy oda dobálják a szerencsepénzt?

A heti pech rovatot a kínai űrprogram töltötte meg a Hosszú Menetelés 5B rakétával. Becsületükre legyen mondva, a rakéta frankón pályára állította a kínai űrállomás első modulját. Viszont a gyorsítófokozat annyira komolyan vette a dolgát, hogy megpattant a légkörön és földkörüli pályára állt. Fél hétig ment a tippelgetés, hogy mire zuhan, de a nagy számok - már hogy a Föld kétharmadát víz borítja - végül nyertek.

A rakétához kapcsolódik, hogy a tajgán már létezik a rakétabetakarító szakma, de mondjuk ott vannak olyanok is, akik mamutcsontvázakat ásnak ki és adnak el kéz alatt. Az adásban ígért Junkers sztori pedig reméyneink szerint a fenti videóban van. Ha nem, akkor is érdekes.

Realpolitik

Kitör-e a harmadik világháború a brit halászati szabályozás miatt? Biztos, hogy nem. De ettől még érdekes, ami Jersey környékén megy a franciák és az angolok között. Az hiszem, a Metinek nincs olyan álláspontja a Brexitről, amit alaposan megbeszéltünk volna, de azért ez jó nagy bénaság brit részről.

Internetes tartalom

Friderikusz bevette az internetet. Az első adás leírhatatlanul vacak volt, a második egy jó interjúműsorrá alakult. Kíváncsian nézzük, hogy hoz-e bármi újdonságot a netre a profi. Itt szóba került az is, hogy a podcast az kép nélküli videó-e vagy sem.

Feri nagyon javasolja a Szabad Európa podcastjait, ami a sors egy különös vicceként egy feeden érhetők el, nem pedig műsoronként külön. Szóval a fenti állítást pontosítva: a Kerényi György - Kelt egyik kedvenc exfőnöke - podcastot hallgassátok.

Mint ágtól a levél

Válik Melinda és Bill Gates. A rossznyelvek szerint azért, mert Bill túl sokat utazgatott a Jeffrey Epstein-féle szexuálismolesztáló magánrepülővel. Itt szóba került, hogy Bezosék is most váltak. Elon Musk pedig olyan sorozatelváló, hogy valószínűleg van egy krumplinyomdája az aláírásával ilyen célokra.

Az öregem nézete e tárgyban javíthatatlan maradt. „Az mindegy! Akinek pénze van, az azt mind lopta. Akinek sok van, sokat lopott, akinek kevés van, keveset lopott; aki nem maga lopta, annak az apja, a nagyapja lopott. Éppen százharminchárom neme van a lopásnak, s azok közül csak huszonhárom olyan, amiért az ember a gályára kerül.”

Jókai Mór: Az arany ember

Aztán szóba került, hogy a multik vezetői rétegében gyakoribbak-e a pszichopaták. De mivel épp adást vettünk fel, nem néztünk utána, hogy mi a DSM-5-ben a pszichopátia definíciója. Felemlegettük viszont Mohammed bin Salman szaúdi trónörököst, aki egészen addig nyugaton tanult kultúrembernek tűnt, amíg fel nem daraboltatott egy újságírót.

Az Epstein-ügyben is egy csomó olyan alak keveredett bele, akiket nagyra tartottunk. Ito, Negroponte, Gates, de talán csak Ethan Zuckerman - a banner apja és jó fickó! - jött ki belőle becsülettel. Igaz, ő nem is ült a Lolita Expresszen.

További popkultúra

Nagyon meg kell nézni Michael Sheennel a Különleges kapcsolatot. Meg a Frost/Nixont is, ha már úgyis nekiláttatok a filmnézésnek. Jó politikai drámákat nézni jó. És ha már a Clinton-ügyet tárgyaló film előkerült, a Slow Burn Clinton évada is ajánlott. Eleve nagyon jó podkaszt volt, amikor még Leon Neyfakhék csinálták.

Adásvétel

A Verizon - ez a cég még van! - eladta a Yahoo-t - ez a cég még van! - egy Apollo Global Management nevű tőketársaságnak. A csomagnak a része az AOL is, és nem írjuk ide, hogy AOL is van még, pedig. A Yahoonak még napi 150 millió látogatója van, az AOL-nek is akadnak ügyfelei, még ha az Egyesült Államokban sincs már jelentős számú betárcsázós előfizető. Azért, ha lehet választani, hogy átlag magyar vagy átlag amerikai neten üljetek, ne féljetek az elsőt választani.

Visszatérő automotív rovatunkban a cuki holland bácsi parkol videót szemléltük. Ez amllett, hogy cuki arra is rámutat, hogy az épített környezetet - továbbiakban: ház, utcák, város - hosszabb távra tervezzük, mint amilyen távlatban a közlekedési eszközöket tervezők gondolkodnak. Ezért nem fér be egy nyolcvanas években épült garázsba egy mai autó.

A Waymo lassan veszít az értékeléséből. 2017-ben 180 milliárd dollárról indult, most épp 30 milliárdra becsülik. Ami persze csak a piaci bizalmat írja le, de így is árulkodó. Ez az önvezetés dolog hosszabb időtávon készül el és terjed el, mint pár éve mesélték.

Szívás

A Basecamp vezetői tévesen úgy gondolták, hogy tudják, hogyan gondolkodnak az alkalmazottaik. Ezek után bevédtek egy rasszista, de legalább is öregbácsisan érzéketlen vezetőt. Majd, ahogy a felháborodás elharapózott, felajánlották, hogy el lehet menni, még a lelépési pénzt is fizetjük. Meglepetésükre a cég harmada, köztük nagy számú régen a cégnél lévő szenior alkalmazott, élt a lehetőséggel.

4 thoughts on “#332. A tetőn dolgoznak adás

  1. Nemtom, nekem erről a vakcina-szabadalmak feloldásáról mindig az ju eszembe, hogy szép-szép, de akkor ki fogja ilyen lelkesen és gyorsan kifejleszteni a vakcinát a következő vírusra?

      1. Lukács Péter

        Igen, ez tényleg jó kérdés. Mennyit toltak bele, és milyen feltételekkel, megállapodással?

        Tényleg kíváncsi vagyok rá, a sajtóból csak használhatatlan infók jönnek ezzel kapcsolatban… és azt nehéz lenne tagadni, a kapitalizmusnak ez a része szerintem jól működik, és viszi előre a világot: megcsináljuk, kifejlesztjük, legyártjuk, megoldjuk, ha aztán jól megszedjük magunkat rajta.

        Példa: a járvány elején boldogan újságoltam apámnak, hogy nagy nehezen tudtam venni az akkor hiánycikk kézfertőtlenítőt 1200 Ft-ért. Apám kiakadt: ez mekkora rablás! Én azt válaszoltam: az jobb, amikor 190 Ft-ért nincs?

Kommentszekció