#336. Intelligens szén adás

Post-covid állásinterjú, a videokonferencia nemdicsérete, bűnözőfogás hamis appal, end-to-end titkosítás működése, Remarkable II, WWDC2021 és Windows 11-be vetett Új Remény, TikTok-megmenekülés, Mit használnak a magyar tinik, a generációk betűvel jelölése elleni tudóstiltakozás, pukifólia-helyettesítő startup, bungikanapé, önfelhúzós okosóra, okosfaszén, kempingházikó a Cybertruckra.

Megjelentek az amerikai állásinterjúkon az és te hogyan használtad fel a Covid-19 időszakot önmagad építésére kérdések. Több baj is van ezzel. Egyrészt messze nincs még vége a világjárványnak, csak a világ oltottabbik felén élünk. Viszont a vírusok a hordozókban mutálódnak, szóval nagyon ne nyugodjon meg senki. Igazán vége akkor lesz, amikor elég kevés lesz a hordozó ahhoz, hogy meglepő új variánsok tűnjenek fel.

A másik gond persze az, hogy őrülten stresszes, szorongós időszak volt. A kérdés pedig nem tükrözi ezt. Pedig hát a pestis alatt is csak egy ember írta meg a Dekameront, a többség próbált nem meghalni.

Mi a jó neve a videokonferenciázásnak? Illetve kiderült-e a karanténidőszak alatt, hogy nem mindenre jó? Én - Kelt vagyok - egyelőre élvezem, hogy fél órás sajtótájékoztatókért még mindig nem kell két-három órákat közlekednem. Ha ez a része megmarad a változásoknak, az remek.

Rendőr a dróton

Nem jó hír a bűnözőknek, ha kiderül, hogy a titkosított csevegőszolgáltatásukat valójában a rendőrök működtetik. Ez már nem csak elmélet, a gyakorlatban is bemutatták, hogy egy ilyen projektet végig lehet vinni.

Na itt aztán vitatkoztunk arról, hogy a Telegram hogyan szűr. (Ahogy a platformcégek elvárják.) És hogy end-to-end titkosított-e? Erre viszont nincs egyszavas válasz, ha el nem fogadjátok azt, hogy is. A sima csevegés nem kliens-szerver-kliens titkosítással működik, azaz a szerver rálát. Mobilok között lehet titkos chatet indítani, ami E2E titkosítású, ellenben erre harmadik eszközön - pl. laptop - nem lát rá a felhasználó. Titkos chat számítógépek között nincs. Sokkal bővebben a Hack és Lángosban van szó erről a 129. epizódban.

Ez meg itt a Signalról szól. (Köszi, Attila!)

Illetve szóba került Moxie Marlinspike, a Signal apukája, akiről van egy pár profilcikk. Ez például jó is lesz kezdésnek.

Fantasztikus soha nem látott

Szóval volt WWDC is, ami az Apple fejlesztői miséje. Ehelyett először beszéltünk egy kicsit a Remarkable e-inkes táblagépről. (Teszt erre.)

A WWDC-n bejelentett dolgok röviden: iOS 15, Facetime minden platformra, céges belépőkártyát lehet menteni a Walletbe, Mac OS Monterey, új Maps, ami főleg M1 processzoros gépen menő, új Safari, egyszerűbb lesz megtalálni a kanapé párnái között az AirPods-ot.

Nem kell kötelező jelleggel eladni a TikTok amerikai leányát egy amerikai cégnek. Biden kegyelmet hirdetett a kínai appoknak.

Számok

A BeSocial kiadta a tinik a neten felmérésének aktuális változatát. Nagy dolgok változtak 2019 óta. Például többen zaklatják a neten a tiniket és többet politizálnak.

A Pew kutatócégtől azt kéri jópár amerikai társadalomtudós, hogy álljanak le a hülye generációs besorolásokkal és használjanak az X, Y, Z generáció helyett valami olyat - kapaszkodjon mindenki - ami valós generációs eltéréseken alapul. Szóval aki eddig nem érezte magára passzolónak, hogy bármelyibe tartozna, mert ő XennYalZ, nos, lehet neki volt igaza.

Kütyü

Pattogatósfóliapótlék ügyes gyerekeknek és íróasztalnál unatkozó felnőtteknek.

Magnus mágneses bunkiépítő készlet kisgyerekeseknek.

És végül annak a bizonyítéka - Titanium Elektron a neve -, hogy az automata órák önfelhúzó része akár okosórában is működhet. Na azért először kipróbálnánk, és csak utána hinnénk el.

Az adás címét pedig az egyenszénnel működő okosgrill adta, amihez a gyártó a drága, formára préselt szént ajánlja. De bármi mással is elmegy, csak úgy nem csini.

Kommentszekció