#370. Satyana Béla adás

HBO és a streaming jövője, vízhiány és urbanisztika, zoning az USA-ban, Amazon kisáruszállító bringa, villanyszerelés nehézségei, Car Mechanic és Toyota 2JZ, Aranysas és a rövidítések, mégis becsukják a theranosos Balwanit, Musk tényleg egy bunkó, valamint Twitter moderálás, az Apple elcseszte az M2-es alap Macbookot, Pixii a fotós népnek.

A HBO a kelet-európai gyártást is leállítja. A sztori azzal kezdődött, hogy több sorozatot levettek, köztük a Besúgót is, amire a HBO Max hazai bevezetését felépítették. A pénzügyi áramvonalasítás nem áll meg itt. Abban persze nem értettünk egyet, hogy a pénzhiányosabb időben fog-e javulni a streamerek kínálata, illetve a kábeltévésedés merre tart pontosan.

Ez csak úgy szóba került, a magyar tévézés csúcsa

A WMN-en volt egy remek cikk az agglomerációs települések vízhiányáról. Azt hiszitek, hogy ebben aztán egyetértettünk, mi? Hát nem. Ahelyett, hogy elmesélném a témákat itt vannak azok a fogalmak, amiknek az ismerete nélkül teljesen felesleges egyáltalán belekezdeni egy ilyen vitába: szuburbanizáció, városszétfolyás és gerjesztett forgalom. Közben azért utána néztünk, a szóban forgó települések többsége (kivétel Üröm) a Fideszre, áttételesen pedig a rezsicsökkentésre szavazott. Amely rezsicsökkentés azt a pénzt csatornázza el a szolgáltatótól, amiből korszerűsítést, karbantartást és kapacitásbővítést lehetne végezni.

Amúgy a végén ugyanannál a vitánál kötünk ki, amit vagy száz adás óta folytatunk: mi van akkor, ha az egyéni érdekek és a közösség érdekei nem esnek tökéletesen egybe?

Ide még érdemes meghallgatni a 99 percent invisible podkaszt The Gruen Effect című epizódját, ami azt meséli el, hogy Victor Gruen, egy bécsből amerikába menekült zsidó építész hogyan találta ki a mall-t, azaz a hipermarketet. És hogy szegény Gruen az európai jellegű közteret akarta Amerikába importálni, ahol az a fajta belváros már megszűnt, amit az európai városokból ismerünk, de ehelyett hozzájárult a belvárosok további erodálódásához. Na így menjen bárki wesztendezni.

Illetve beszéltünk a zoningról, ami miatt a családi házas övezetekben nem lehet még egy kávézót sem nyitni - mert az lakó zóna -, és az autó köré felépített városokról is.

Sajátélmény

Ferenc villanyt szerelt a családi nyaralóban, Kelt pedig elmesélte, hogy milyen volt egy olyan lakásban csillárt cserélni, ahol az előző szerelő csak kék vezetéket használt. (Spoiler: szívás.)

Aztán emlegettük a játékból tanulást a Car Mechanic Simulator kapcsán, ami Kelt Patreonján már cikk formájában is elérhető. Remek játék, bármennyire nem ilyennek tűnik elsőre.

Itt előkerült egyrészt a Jaguar XJ220, másrészt pedig a Brunei szultán öccse, Jefri herceg, akit akkor pofoztak ki a családból, amikor már 1,48 milliárd dollárra rúgott az általa elsikkasztott vagyon. Az adásban csak száz darabos autógyűjteményt feltételeztünk - ugyanennek a családnak egy másik hercege szerezte be a hat legendás Ferrari FX-et, ami Ferrarik és versenytechnológia összegyógyításával készült - de valójában 2000 luxusautót gyűjtött össze. És ez még csak nem is a drága hobbija.

És pár szót beszéltünk arról is, hogy a felesleges dolgok tudása mire jó.

Üzleti blokk

Sunny Balwaninak kinéz vagy húsz év börtön a Theranos-ügyből kifolyólag. Tizenkét vádpontban találták bűnösnek, ez azt is jelentheti, hogy a hátralevő életét börtönben tölti.

Elon Musk megpróbál kissasszézni a Twitter felvásárlásából. Hetedhét országra szóló per lesz ebből érthető módon. Már amennyiben a szerződések jelentenek bármit, illetve a Twitter nem szeretne lemondani egymilliárd dollárról (minimum!) és a részvényesek is jól viselik, ha egy üzleti kalandor meghintáztatja a befektetéseik értékét.

Kütyü

Rákívántunk a hamarosan beszerezhető, és tök drága, Pixii kamerára.

Illetve rácsodálkoztuink arra, hogy az Apple apróságokkal szúrta el az M2-es MacBook Pro legolcsóbb modelljét.

Kommentszekció