#388. Cseti Heteor adás

Így spórol a Twitter, Occam borotvája, Pinkerton ügynökség, kommentmorgás, Meta Oversight Board, legjobb ChatGPT elmagyarázós cikk, merthogy mindenbe ChatGPT-t kell most rakni, Susan Vojcicki lelép, eltűnő Angry Birds, U2-pilóta ballonszelfije, elhibázott vonatvásárlás, telekomos tiszacipő.

Míg mi adást vettünk fel a Twitter kizárta magát a Twitter API használatából, ami miatt nem működött a szolgáltatás. Ez a második legjobb spórolási ötletük volt eddig - felhasznált sávszélességet biztos takarítottak meg - rögtön az után, hogy egyes számlákat nem fizetnek be. Az utóbbi miatt már legalább hat cég pereli a Must&tsát, szóval a végén csak ki kell pengetni a hiányzó milliókat.

Itt esett szó két fontos borotváról is, az egyik

Occam borotvája:

Ne szaporítsuk feleslegesen a létezők számát, azaz válasszuk az egyszerűbb magyarázatot.

Hanlon borotvája:

Ne tulajdonítsd rosszintulatnak, amire az ostobaság elegendő magyarázat.

Tekintve, hogy egy üzleti géniuszról volt szó korábban, Ferencet ez utóbbi elv fontosságáról nem tudta meggyőzni Kelt.

Történelem óra

Épp csak érintettük, hogy Amerikában mostanában megint van munkásmozgalom, mert rájöttek, hogy mégse jó 16 tonnát rakni, mint a dalban. Egyszer a századelőn már volt ilyesmi, de akkoriban nyugodtabban lőttek a tömegbe például a gyárosok által felbérelt Pinkerton ügynökök vagy állami milíciák. A sztorik nem egyszerűek, mert sztrájktörőként gyakran az amerikai munkások által kirekesztett embereket használták. Magyarul feketéket, kelet-európai bevándorlókat. Ettől még a munkásmozgalom történetébe érdemes beleolvasni, hogy milyen egyszerűen követik egymást a 10-100 halálos áldozatot követelő sztrájkok.

A Pinkerton ellen hoztak törvényt később, hogy legalább az állam ne őket használja. Ennek ellenére a mai napig rendelkezésére áll cégeknek, hogy az alakuló szakszervezeteket szétverje. Annyi, hogy már nem winchesterrel dolgoznak.

Csetdzsipiti

Van egy jó magyarázó cikkünk a The Fixben arról, hogy mit kell tudni a ChatGPT-ről vagy úgy általában a LLM-ekről. De meg lehet hallgatni hasonló céllal a Láncreakció podcast 98. adását is itt lent.

Közben mindenbe is MI-nek mondott dolgokat szerelnek: a Notiontől, a Codán keresztül a Bufferbe, de még a Spotify-ba is. Közben van MI-snek mondott tartalomajánló is, ami egyelőre nem túl meggyőző.

Ha már ajánlórendszer, ezt szokták kritizálni a Youtube-nál, ahonnan épp most lépett le a 16. Google alkalmazott és a YouTube eddig vezetője Susan Vojcicki. Helyét Neal Mohan veszi át.

Bulvárrovat

Leveszik az appboltokból az eredeti Angry Birdsöt. Kelt le van törve, mert hát mi a kultúravesztés, ha nem ez. Illetve a mobilos játékpiacból sem az lett, amit az elején vártunk. Ebben például az egydolláros appos szabálynak - köszi Apple - egészen komoly szerepe volt. Meg persze annak is, hogy a klónozott játékok szűrése - köszi Google - nem nagyon működik.

A hónap menő szelfijét a kínai kémballonnal fényképezkedő U-2 pilóta készítette. Már csak azért is, mert a fene se tudta, hogy ezek a 65 éves kémrepülőgépek még egyáltalán használatban vannak.

A spanyolok nagyobb vonatot vettek, mint az alagútjaik.

És végül még beszélgettünk arról, hogy ki vesz magának matávos tisztacipőt.

2 thoughts on “#388. Cseti Heteor adás

Kommentszekció