#245. Elprivatizált adás

Ki játssza Keltet Hollywoodban, ha már vett laptopot? Mekkora egy Szojuzban a RAM? Ha egy elnökjelölt darabolni akar, akkor hazudik-e Zuck? Mit mond Hédinke a 13-as cikkelyről? Jó lenne-e a Nemzeti Dohányboltban pornókártyát venni? Megússza-e az Uber önvezető autója a gázolást, és fog-e Ferenc telefont dokkolni?

Nagy kérdés, hogy Ferencet jól játszaná-e Scarlett Johansson az egyelőre még nem készülő Meti Heteor - The Movie-ban. (Utána lesz Meti on Ice és lovasszínház is!) De ha már innen indultunk, magunkat is meglepve, akkor szóba hoztuk a Here Comes The Boom című filmet, amiben Kevin James nagyon nagy maflásokat visel el, hogy megmentse az iskolát, amiben dolgozik.

Kelt laptopot cserélt, aminek a kapcsán elbeszélgettünk arról, hogy használt üzleti gép vagy új nem üzleti, meg hogy érezni-e öt-hat évnyi korkülönbséget két vas között. (Érezni!)

Ferenc közben az űrben jár, Tim Peake asztronauta könyvét (Csillagközi kérdezz felelek) olvassa, amiből meg lehet tudni, hogy odafent milyen az élet. Meg hogy az űrhajósokat felliftező Szojuz űrhajókban kettő darab megabájt memória van (na jó, kettő RAM és kettő ROM), hat megahertzes processzor, és 8,3 kilót nyom ez az egység. És ez már a tuning verzió, mert a régi Szojuzben 200 kilohertzes proci volt, 3*2 kilobájt RAM és 3*16 kilobájt ROM.

Samatha Cristoforetti a Szojuz-szimulátorban (Fotó: Samantha Cristoforetti CC-BY)

Tegyük gyorsan hozzá, tudjátok mivel van tele a Nemzetközi Űrállomás? Hát Thinkpadekkel.

(Fotó: NASA)

Innen még elkanyarodtunk kicsit az opensource hírszerzés felé, és arra, hogy azért a kínai fegyveriparról remek információforrás Henri Kenhmann. Meg hogy szaturációs búvárnak - ők vannak a felszínen is nyomás alatt lévő kamrában - lenni sem leányálom sem pedig májusi eső.

Esett némi szó arról is, hogy a jövő fegyverei vajon az autonóm drónrajok lesznek-e, ahogy azt most gondolni illik. Vagy úgy veszélyforrás ez a technológia, ahogy a deepfake politikusvideó volt. Tudniillik, meg lehet csinálni, de vannak egyszerűbb, kevéssé flikflakkos eszközök ugyanarra.

Mark Zucker-berg aaaaztüzente

Mark Zuckerberg hosszas posztban magyarázta el, hogy merre megy szerinte a világ az interneten. Olyan meglátásokat fogalmazott meg, hogy az end-to-end titkosítás a csetprogramokban fontos, a Facebook három üzenetküldésre alkalmas szolgáltatását egyszer össze kell terelni egy akolba, és az eltűnő üzenetek támogatása is lényeges. Emellett a nyílt megosztás helyett a kis közösségeknek szóló posztoké a jövő.

Zuck állításairól nem nagyon volt értelme vitatkozni, nagyjából egyetértettünk vele. Az viszont, hogy a Whatsapp, Messenger és Instagram üzenetküldők átjárhatóvá tétele az olyan federalizált üzenőrendszer-e, mint amilyet Kelt vissza szokott sírni, vagy csak egy nagyobb, más színűre festett siló, már lehetett. Meg azon is, hogy mennyire lényeges a fenti megmondások kapcsán az, hogy azt Mark Zuckerberg mondja, akinek privacy ügyben azt se hisszük el, ha kérdez. Volt asztalverés, magukfajtázás és magunkfajtázás, majdnem szerveztünk békemenet is.

Ártikül

Közelít a 13-as cikkely szavazása, ami ha átmegy, akkor nagy parasztlengő pofonokat oszthat le az európai tartalomiparnak. Ja igen, ezt ugyanaz az Európai Néppárt tolja, ami Orbán Viktort is olyan sikeresen fogja vissza. A tervezet pár nagyobb médiacég - khm AFP - kivételével mindenki szerint vacak, ideértve a német adatvédelmi biztost is. Szerencsére van egy remek Hédinke videó, ami elmagyarázza az egészet.

Akit érdekel, hogy szavaztak eddig a magyar képviselők, itt a lista.

Brit pornópercek

A britek nem csak azzal tudják felhívni a figyelmet magukra, hogy épp nagy erőkkel csesznek ki önmagukkal Brexitileg. Április elsejével indul a pornóblokkolós, az egész országra kiterjedő megoldás, ami alól vagy érzékeny személyes adatok kiadásával vagy egy újságosnál kapható pornókártya megváltásával lehet kikerülni. Igen, csak úgy lehet majd a neten mezelennőt nézni, ha az ember beírta egy űrlapba az útlevélszámát és szépen kérte, hogy hadd nézhesse. Igen, ez természetesen nem fog működni.

Amiről nem beszéltünk (na jó, csak kicsit)

Nem büntetik meg az Ubert azért, mert gázolt az önvezető autója, ellenben az autó felvigyázó biztonsági sofőrt majd igen. Egyszer utaztam olyan taxiban, ami nem volt önvezető, viszont a sofőr a Blade 3-at nézte tableten. Nem volt megnyugtató.

Ajánlottuk a Sex Education és a Russian Doll sorozatokat a Neflixről. Miután Kelt elmondta, hogy az HBO Go szoftveresen még mindig nem egy leányálom, ellenben szerinte jobb rajta a kínálat.

Ferikütyü a Kickstarteren: olyan dokk, ami automágikusan desktop géppé varázsolja az USB-C csatlakozós telefonokat. A részletek egy kicsit hiányosak, de már tömegek adtak rá pénzt.

4 thoughts on “#245. Elprivatizált adás

Kommentszekció